تولید کارتن در کرج, فروش کارتن در کرج, مقالات

کاغذ لاینر چیست؟

انواع مختلف مقوا

کاغذ لاینر چیست؟ کاغذ لاینر یا ایرانی، محصولی ۱۰۰ درصد بازیافتی است که از خمیر کاغذ ساخته می‌شود. به دلیل استفاده از مواد بازیافتی در ساختار محصول، طراحی آن سبز است و آسیبی به محیط‌ زیست وارد نمی‌کند. مانند دیگر انواع کاغذها، این محصول بسیار نازک و ضخامت آن کمتر از یک میلی‌متر است.

استفاده از مواد بازیافتی در ساختار لاینر باعث شده است که قیمت آن در مقایسه با انواع دیگر کاغذ، ارزان‌تر باشد و در صنایع گسترده‌ای به کار برده شود. اما کاربرد اصلی این نوع کاغذ در صنعت بسته‌بندی است. این نوع کاغذ تک‌لایه است و معمولاً از لاینر و کاغذ فلوتینگ در کنار هم استفاده می‌شود. در صنعت کارتن‌سازی و جعبه‌سازی، چندلایه از کاغذ فلوتینگ و لاینر در کنار هم قرار می‌گیرند و کارتن‌های چندلایه را می‌سازند.

کاغذ لاینر
کاغذ لاینر

همان‌طور که اشاره شد، مواد اولیه محصول، کاغذ بازیافتی است و نباید به طور مستقیم با غذا در تماس باشد، اما با استفاده از یک‌لایه محافظ حتی در این صنعت نیز قابل‌استفاده است. استحکام کاغذ ایرانی در حد متوسط است و مقاومت کشش مناسبی دارد. گرماژ این کاغذها بین ۱۲۰ تا ۲۰۰ است و به شکل رول‌های کاغذی با اندازه ۱۰۰ تا ۲۵۰ سانتی‌متر به بازار عرضه می‌شود. هرچقدر گرماژ بیشتر باشد، ضخامت کاغذ نیز افزایش می‌یابد. لاینر معمولاً دارای رنگ قهوه‌ای است.

لاینر از چه موادی ساخته می‌شود؟

تنها مواد اولیه این محصول خمیرکاغذ یا کاغذ باطله (Old Corrugated Cardboard/Containers) است. این مواد در دستگاه‌های مخصوص و تحت‌فشار تبدیل به کاغذ می‌شوند. کیفیت این کاغذ رابطه مستقیمی با مواد اولیه آن دارد، هرچقدر از خمیرکاغذ بهتری در ساخت آن استفاده شود، کاغذ نهایی نیز وضعیت مطلوب‌تری خواهد داشت.

اگر تاکنون انواع کاغذ شبه کرافت، تست لاینر و لاینر را مشاهده کرده باشید، متوجه شباهت این محصولات به یکدیگر شده‌اید. ولی این کاغذها از نظر بافت، استحکام، کشش، ضربه‌پذیری و… کاملاً متفاوت هستند. آنچه که باعث تفاوت آن‌ها می‌گردد، مواد اولیه به‌کاررفته در ساختار آن‌ها و فرایند ساخت است. لاینر از استحکام کمتر ولی قیمت ارزان‌تری برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *